Často kladené dotazy


Obsahují šperky Trollbeads nikl?

Ne, v žádných produktech Trollbeads není nikl.

Z jakého stříbra se vyrábějí stříbrné přívěsky?

Všechny stříbrné přívěsky se vyrábí z tzv. Sterling stříbra o ryzosti 925/1000. Sterling byl starší anglickou mincí, jejíž název se později zachoval jen v názvu libra sterling (pound sterling). V oblasti výroby stříbrných šperků znamená Sterling slitinu, která obsahuje více než 92,5 procent čistého stříbra. Tento standard byl dlouhou dobu vyžadován pro britské mince.


Proč moje stříbrné přívěsky černají?

Kterýkoliv stříbrný šperk začne po čase působením kyslíku oxidovat. Je to jeho přirozená vlastnost. Může být podpořena vlhkostí, potem či chemikáliemi, kterým je šperk vystavován. Výsledkem této oxidace je právě typické zčernání. Jednoduše šperky vyčistěte tekutým mýdlem a jemným kartáčkem nebo je vyleštěte speciálním hadříkem na šperky, budou se zase stříbřitě lesknout. Nepoužívejte chemikálie.

Co je to patina?

Patina je umělecký chemický proces, kterým vlastně zlatníci do stříbrných šperků malují. Šperk po výrobě začerní a v droboučkém písku s pilinami šperk leští tak dlouho, až patina zůstane jen v záhybech. Zdůrazňují tak linie či vybroušené detaily, které by jinak ve stříbře zanikly. Na špercích Trollbeads můžete patinu shlédnout velmi často, na některých kouscích méně či více, díky ní spatříte nádherné detaily jako okvětní lístky, či u zvířecích postaviček i srst. Šperk s patinou navíc dostává ráz starožitného stříbra a oxidace, která je mu vlastní, už na něm v budoucnu není tak patrná. Tyto šperky nevyžadují zvláštní leštění, rozhodně pro čištění nepoužívejte chemikálie.

Jsou přívěsky Trollbeads vyrobeny z Muránského skla?

Ano, při výrobě skleněných přívěsků Trollbeads se používá sklo pocházející z malého ostrova Murano, který leží severně od Benátek v severní Itálii. Již po dlouhá staletí se zde vyrábí sklo té nejvyšší kvality a výrobci skla z ostrova Murano jsou na světě považováni za největší sklářské mistry.

Jak se vyrábí skleněné přívěsky Trollbeads?

Přívěsky z muránského skla jsou vyráběny technikou vinutých perel a po té jsou olemovány stříbrem anebo zlatem. Trollbeads navíc při výrobě používá náročnou techniku zdobení sklem do skla (nikoli pouhou malbou či potiskem na sklo, jako u většiny dodatečně vzniklých značek). Jedině skleněné přívěsky Trollbeads tak mají hloubku, kterou u jiných značek nespatříte. Každý přívěsek je originál a svojí velikostí a barvou se od sebe liší. Do některých se zatavují broušené zirkony, stříbro či 22 karátové zlato.

Je Trollbeads opravdový originál? Znám i jiné značky.

Ano, Trollbeads je původním autorem tohoto obměnitelného druhu šperku. Všechny ostatní značky vznikly o mnoho let později, anebo do této doby vyráběly pouze klasické kolekce šperků. Trollbeads věnuje většinu prostředků do kvality zpracování, a neinvestuje tolik do monstrózních kampaní, což může vyvolávat dojem, že značka není tak známá. Pracují však pro ni mistři z oboru a v odborných kruzích má výsadní postavení. Trollbeads není pouhou značkou – je to životní styl. Jsou to šperky pro ženy, které nad tím, co si vezmou na sebe, přemýšlejí a rády kombinují. Značka Trollbeads nalezla své výsadní postavení především u zákazníků, kteří v prvé řadě oceňují mistrovskou kvalitu výroby šperků, ne jen jméno značky.


Jak to poznám a odliším skutečný originál?

Tím, co Trollbeads naprosto odlišuje od podobných systémů je nejen kvalita zpracování, ale především skutečnost, že Trollbeads jsou na trhu již od roku 1976. Vlastníkem autorských práv je společnost Trollbeads A/S, kterou vlastní dcera zlatníka Nielsena, jež původní šperk v roce 1976 vymyslel a stvořil. Dnes na trhu existuje celá řada kopií a napodobenin, ať už těch známějších či méně propagovaných.

Hlavní rozdíly poznáte na první pohled: Šperky Trollbeads nejsou odlívány strojově, jsou evropské výroby - a to dokonce i v dnešním "čínské světě". Každý kousek je originálem a pod lupou dokážete najít tak propracované detaily, až se to může zdát neuvěřitelné. Dokonce i tak obyčejná součást náramku či náhrdelníku jako je karabinka, je zpracována jako samostatný šperk, a oproti jiným patentům je uživatelsky velmi příjemná, co se týče odepínání, zapínaní a také navlékání. Náramky a náhrdelníky jsou zpracovány zlatnicky tou nejpreciznější formou tzv. královskou vazbou s pevně spletenými očky a zaručují tak, že se na rozdíl od levnějších a dutých forem zpracování jako např. hadinka (nebo-li hadí řetěz) nelámou a neroztahují. Rovněž se do nich nezachycují vlasy a Trollbeads na ně poskytuje neomezenou záruku.

Trollbeads jsou šperky s duší. Každý kousek má svůj skutečný příběh, svého designéra a svůj vlastní důvod, proč si jej vyberete na náramek. Vybírat dnes můžete z více než 1100 komponentů, čtyřikrát ročně vznikají nové kolekce a jednou za čas jsou některé kousky staženy z výroby, aby obohatily sbírku Trollbeads Muzea. Vytvořit si tak můžete opravdu jedinečný a osobitý designérský kousek se sběratelskou hodnotou.

Pasují Trollbeads přívěsky na Pandora náramky?

Z našich zkušeností víme, že přívěsky značky Pandora lze na Trollbeads náramek navléknout, opačně to nelze. Některé z Trollbeads přívěsků na náramek Pandora navléknete, jedná se o stříbrné přívěsky, které mají větší průměr otvoru k navlékání. V principu ale platí: Díky jemnosti propracování má Trollbeads náramek nejmenší průměr na trhu, díky čemuž na něj navléknete většinu přívěsků ostatních značek.

Z kolika karátového zlata se vyrábějí zlaté přívěsky a karabinky?

Všechny zlaté přívěsky jsou vyráběny z 18 karátového zlata. Všechny karabinky a náramky nebo náhrdelníky pak ze 14 karátového zlata, které je pevnější a více vydrží.


Proč některé mé zlaté přívěsky vypadají občas jako stříbrné?

Jako u všech kovů, stříbrné a zlaté přívěsky se při nošení na náramku o sebe otírají a to je důvodem, proč některé zlaté přívěsky mohou působit stříbrnou barvou. Jednoduše je vyleštěte hadříkem a navrátíte jim zpátky jejich zlatý lesk.

Péče o Trollbeads šperky

Trollbeads přívěsky jsou velmi odolné. Stále však mějte na paměti, že se jedná o sklo – rozbitný materiál, stejně jako např. brýle a nebo sklenice. Při jejich běžném nošení se nemusíte prakticky skoro vůbec omezovat, zvýšenou pozornost věnujte především kontaktu se zdrsněným povrchem a ochraňujte Váš šperk před nárazem či pádem. Doporučujeme Vám dodržovat tato pravidla, díky nimž budou Vaše šperky dlouho vypadat jako nové.

Dejte pozor, aby se Vaše Trollbeads korálky nedostaly do kontaktu s chlórem a bělidly.

Bohužel ještě neexistuje voděodolné lepidlo kombinující perly, sklo či stříbro, takže všechny přívěsky zdobené perlou nebo skleněným kamínkem by neměly přijít do kontaktu s vodou či vlhkostí.

K čištění stříbrných přívěsků používejte pouze speciální leštící hadřík, který je k dostání na našich prodejnách. Tento způsob neodstraní z přívěsků škrábance způsobené nešetrným zacházením, ale odstraní každodenní špínu, která na přívěscích ulpívá. Nepoužívejte k čištění chemikálie. Stříbrné přívěsky mohou začít více oxidovat (zčernají) pokud přijdou do kontaktu s kyslíkem nebo vodou. Po přeleštění jemným hadříkem budou zase jako nové.

Měď je krásný, ale barevně nestálý kov. Při nošení reaguje s pokožkou a okolím. Aby šperk z tohoto materiálu neztratil lesk, uchovávejte ho v neprodyšném pouzdře. Pro znovuobnovení lesku existuje jednoduchá metoda: vyleštěte šperk pomocí citrónu anebo roztoku octa a soli. Měď a bronz mohou na kůži způsobit alergie. Před nošením takového šperku se ujistěte, že alergií netrpíte.

Našim klubovým zákazníkům nabízíme bezplatnou možnost servisu přeleštění a kontroly jejich šperků co 1 rok. Informujte se o ní na našich značkových prodejnách.


Pár rad ke karabinkám

Basic Lock používejte buďto pro náhrdelník a jako základní startovací karabinku, protože není tak masivní, aby udržela plný náramek. Pro plné náramky používejte některou z mohutnějších karabinek.

Základní délka karabinek je 2 cm. Karabinky Big Flower Lock a Fish Lock jsou o trošku delší. Tím pádem bude náramek cca o 0,5 cm volnější.

Jak používat karabinku

Malé očko karabinky se zapíná na malé očko náramku, velké očko karabinky patří na velké očko náramku. K otevření malého očka karabinky použijte palec a zatlačte malou karabinku dovnitř. Velkou karabinku otevřete zatažením volného konce karabinky směrem ven a dolů.


Kožené náramky

  • Navléknout stopper (stříbrnou bezpečnostní zarážku, která obsahuje pryž) na kožené náramky není bohužel možné.
  • Karabiny Big Flower Lock 10101, Big Fish Lock 10102, Basic Lock 10103, Swan Lock 10115, Lock with Buds 10117, 10121 Water Lock, 10122 Sun Moon Stars Lock a Gold Heart Lock 40103, bohužel, nejsou vhodné pro kožené náramky.
  • Při měření délky koženého náramku mějte na paměti, že kůže je přírodní materiál a vytahuje se. Proto zvolte raději menší délku.
  • Některé přívěsky mají větší průměr otvoru a tak se budou na koženém náramku pohybovat.

Jak poznám, že Trollbeads produkt, který jsem si koupil, je originál? Nese puncovní značky?

Bohužel některé padělky je velmi těžké odlišit. Proto originální šperky Trollbeads poznáte podle následujících puncovních značek, které jsou na jednotlivých přívěscích vyraženy:

  • Stříbro/Sklo: 925S LAA
  • Zlaté korálky: 750 LAA
  • Zlaté karabiny: 585 LAA

Mějte na paměti, že stříbrné a zlaté přívěsky jsou těmito značkami značeny od ledna 2006 a skleněné přívěsky od května 2008. Proto některé originální přívěsky vyrobené před tímto datem nemusí mít na sobě značku. Pro území ČR a SK dále platí, že každý kousek stříbra nad 3 g a zlata nad 0,5 g musí nést ještě státní puncovní znak a odpovědnostní znak odpovědného dovozce.

Jak určím délku náramku?

Chcete-li si změřit velikost Vašeho náramku, pak si pevně změřte místo, kde je Vaše zápěstí nejširší a k tomuto rozměru si připočtěte ještě další 2 cm.

Náramek o délce 14 cm, tedy nejkratší, je zamýšlen pro děti a nejdelší náramek o délce 24 cm je na druhou stranu extrémně dlouhý.

Prosíme pozor: Délky náramků na webových stránkách jsou uváděny v celkové délce VČETNĚ karabiny. Ty jsou prodávány zvlášť jako samostatný šperk. Doporučujeme Vám navštívit Vaši nejbližší Trollbeads prodejnu a ujistit se, že máte vybranou správnou délku Vašeho náramku.

Zvolila jsem špatnou délku náramku. Mohu jej vyměnit? Mohu vyměnit nenošené zboží?

Ano, samozřejmě náramek a náhrdelník z královské vazby je možné vyměnit kdykoliv, lhůta pro výměnu je neomezená. V našich značkových prodejnách je personál vždy připraven vyjít Vám vstříc a vyměnit Vám zakoupený náramek za kratší, či delší a nebo nenošené zboží v případě nevhodného dárku. Stačí dorazit do některé z nich s platnou účtenkou. Důležité je, aby náramek, či zboží, které chcete vyměnit, nebylo nijak poškozeno či znehodnoceno. Výměna by měla být provedena do 14ti dnů od nákupu a řešíme ji ihned na místě. Máte-li to do našich prodejen daleko, můžete využít odeslání poštou nejlépe s průvodním dopisem a účtenkou na adresu:

TROLLBEADS CZ
PRoPRio Design s.r.o.
Stodolní 405
267 16 Vysoký Újezd

Peníze za zboží, které není zakoupeno přes eshop, nevracíme. Děkujeme za pochopení.

Jak určím velikost prstenu?

Pokud si nejste jistí velikostí Vašeho prstenu, můžete si ji změřit sami. Vezměte si kousek provázku, omotejte si jej okolo prstu a pak změřte délku pravítkem. Případně můžete použít měřící pásku. Naměříte-li 54 mm, pak velikost Vašeho prstenu je právě 54. Pokud si však chcete být úplně jistí, doporučujeme Vám navštívit některou z prodejen Trollbeads, rádi Vám zde s výběrem správné velikosti prstenu poradí.

Pokud má prsten užší kroužek, budete možná potřebovat o jedno číslo menší velikost prstenu než u prstenu se širším kroužkem.

Mějte prosím na paměti, že velikost Vašeho prstu se může měnit v průběhu měsíce, ročního období, namáháte-li více Vaše ruce prací či např. pokud jste měli ruce v kapsách po delší dobu.

Proč moje náušnice nemají přesně stejnou barvu?

Přírodní materiály, které používáme, se mohou lišit v barvě i tvaru, nelze nikdy vybrat dva přesně stejné kamínky. Vždy se ale snažíme je spárovat co možná nejpřesněji.

Mohu nosit více než jeden komponent na náušnicovém háčku?

Samozřejmě, že můžete. Stejně jako všechny produkty Trollbeads jsou i náušnice určené k vyměňování a vytváření tak vlastního originálního šperku.

Jak zjistím, jestli jsou při výrobě Trollbeads dodržována etická práva?

Trollbeads je členem Responsible Jewellery Council, jehož členové jsou odhodláni podporovat zodpovědné dodržování etických zásad, lidských práv a společenských a environmentálních zásad. A to jak při výrobě Trollbeads šperků, tak při jejich prodeji a reklamě.

Lze vyrobit šperk na přání?

Bohužel šperky na zakázku nevyrábíme. Můžeme Vám ale vyrýt Váš vzkaz na stříbrný nebo zlatý přívěsek ve tvaru svitku s názvem Scroll nebo na korálek Love Within.

Jaký je původ značky Trollbeads?

Hlavní sídlo, včetně hlavního skladu se nachází v Kodani, v Dánsku.

Kde se Trollbeads vyrábí?

Šperky Trollbeads se vyrábí především v evropských zemích např. v Dánsku, Německu či České republice. Některé speciální limitované edice vznikly v USA nebo Číně. Spolupracujeme s těmi, kteří mají s používanými materiály dlouholetou praxi. Nacházíme je především v těch evropských zemích, pro které je zpracovávání daného materiálu tradiční.